Efektywne sposoby uczenia się
Nauka i Edukacja Artur Kamiński - 08-06-2021

Efektywne sposoby uczenia się

Skuteczne uczenie się jest jedną z najbardziej pożądanych umiejętności, jaką warto posiadać w wieku szkolnym i na dalszych etapach życia. Wynika to z tego, że człowiek w zasadzie uczy się przez cały swój żywot, co pociąga za sobą pęd współczesnego świata oraz ciągłe modyfikacje we wszystkich aspektach. Człowiek, by odnaleźć się w dzisiejszym świecie musi być na bieżąco. Jakie zatem wyróżnia się sposoby, wpływające na efektywniejszą naukę i zapamiętywanie?

Cel nauki

Istotne jest to, aby nasze uczenie się miało wyraźny i widzialny cel. Sama nauka bez znanego nam celu staje się źródłem wielu niechęci i trosk. Gdy mamy świadomość tego, po co coś robimy to od razu lepiej przyswajamy daną wiedzę i ją filtrujemy. Każdy początek uczenia się powinien rozpocząć się od postawienia sobie mierzalnego celu.

Efektywne sposoby uczenia się

Sporządzanie notatek

Skuteczne uczenie się wspierają własnoręcznie wykonane notatki. Warto ustalić sobie miejsce, w którym będą przechowywane. Niezależnie czy tworzymy notatki hasłowe czy bardziej opisowe to znacząco wpływają na zapamiętywanie i powtarzanie. Przydatne jest trzymanie własnych notatek np. w segregatorze, gdyż są bardziej poukładane i doprecyzowane.

Osoby bardziej rozwinięte technologicznie mogą wykorzystywać różnego rodzaju programy komputerowe, które służą do zarządzania notatkami. Na rynku występuje wiele tego typów narzędzi. Przykładem może być Evernote czy aplikacje takie jak OneNote czy Notepad++.

Wskaźnik pomocny w trakcie czytania

Często podczas czytania nasze oczy mają tendencję do gubienia czy błądzenia po tekście. By temu zapobiec warto korzystać z przewodnika w postaci wskaźnika takiego jak chociażby nasz własnoręczny palec czy ulubiona zakładka do książki. Dzięki niemu nasze oczy są prowadzone przez kolejne wiersze tekstu, jesteśmy bardziej skupieni na tym, co czytamy i niczego przy tym nie pomijamy. Niby błaha rzecz, a w dużym stopniu wpływa na skuteczność czytania oraz umiejętność pochłaniania informacji.

Do nauki zawsze trzeba przystępować w dobrej kondycji psychicznej, jak i fizycznej. W jej trakcie należy dbać o regularne przerwy.